Organizace


ADRA, o. p. s.

Jsme součástí mezinárodní humanitární organizace ADRA, která pomáhá lidem v nouzi. Globálnímu vzdělávání se u nás věnujeme od roku 2006.

Vedeme žáky, studenty i pedagogy k zájmu o globální témata, jako jsou odpovědná spotřeba, lidská práva, solidarita, chudoba, spravedlivý obchod, otázky životního prostředí a udržitelného rozvoje, migrace a mnoho dalších.

  • Pomáháme zařadit GLOBÁLNÍ TÉMATA DO VÝUKY a života škol, vzděláváme budoucí učitele a učitelky.
  • Vytváříme METODICKÉ MATERIÁLY pro vyučující od mateřských po střední školy.
  • Popularizujeme globální témata prostřednictvím KOMIKSOVÉ SOUTĚŽE a přibližujeme problematiku udržitelného rozvoje široké veřejnosti.
  • Organizujeme WORKSHOPY a další akce.

Globální vzdělávání vnímáme jako celoživotní proces, který rozvíjí dovednosti, podporuje vytváření hodnot a postojů a motivuje k aktivní účasti na řešení lokálních a globálních problémů. Děti a mladé lidi bereme jako aktivní členy společnosti, kteří přijímají odpovědnost za sebe i svou budoucnost.

Rozvíjíme odpovědnost mladé generace ve vztahu k sobě, k druhým i k životnímu prostředí. Podporujeme účast mladých lidí na rozhodovacích procesech.

Web: www.adra.cz/oddeleni-vzdelavani

Více informací: www.komiksovasoutez.cz

Adresa: Markova 600/6, 158 00 Praha

ARPOK, o. p. s.

Jsme organizace, která se od roku 2004 věnuje globálnímu rozvojovému vzdělávání a výuce o aktuálních tématech dnešního světa (např. odpovědná spotřeba, migrace, chudoba, klimatické změny, gender).

  • Nabízíme širokou škálu výukových programů pro žáky, které realizujeme přímo ve školách.
  • Pro pedagogy mateřských, základních a středních škol pořádáme semináře, které probíhají interaktivní formou. Účastníci si tak vyzkouší v praxi aktivity, které následně mohou využít přímo ve výuce.
  • Pořádáme konferenci Učíme o globálních souvislostech, která přináší učitelům inspiraci k tématům globálního rozvojového vzdělávání od formou přednášek a workshopů.
  • Připravujeme metodické materiály k problematice globálního rozvojového vzdělávání do různých předmětů, které pedagogům šetří čas s přípravou jejich vlastních lekcí.
  • Pravidelně se zapojujeme do Týdne globálního vzdělávání.
  • Jsme součástí projektu Světová škola, ve kterém spolu s Člověkem v tísni a Adrou pomáháme školám na cestě k titulu Světová škola.

Web: www.arpok.cz
Více informací: info@arpok.cz
Adresa: U Botanické zahrady 828/4, 779 00 Olomouc

Centrum pro mezinárodní rozvojové projekty ČVUT

Centrum pro mezinárodní rozvojové projekty ČVUT (International Center for World Development, ICWD CTU) je multidisciplinární platforma pro podporu vzdělání a mezioborové spolupráce v oblasti mezinárodních rozvojových projektů. Hlavním cílem centra je zkvalitnění mezinárodních rozvojových projektů vykonávaných českými organizacemi v zahraničí a propojení spolupráce odborníků z různých oborů.

Centrum usiluje o rozšíření možností vzdělání studentů, odborníků a veřejnosti v oblasti problematiky rozvojové spolupráce i netradičních technologií a s tím související rozšíření možností jejich uplatnění. Vytváří základní povědomí o práci v kontextu jiných kultur a prostředí a o problematice rozvojových a humanitárních projektů. Centrum umožňuje poradenství v oblasti realizace mezinárodních rozvojových projektů a zprostředkování spolupráce mezi odborníky, vyučujícími a studenty různých oborů. Centrum iniciuje spolupráci s dalšími programy rozvojových studií mezi universitami a vytváří další aktivity, které povedou k rozšíření povědomí o rozvojových aktivitách. Cílem centra je propojování odborníků z technických a humanitních oborů, za účelem zvýšení kvality projektů. V dlouhodobém časovém horizontu centrum směřuje k vytvoření studijního programu zaměřeného na technické aspekty rozvojových projektů (rozvojové inženýrství).

  • Rozvojové září – je týdenní letní škola zaměřená na rozvojové a humanitární projekty a jejich technické aspekty. Rozvojové září je tvořeno workshopy, přednáškami, diskuzemi, prezentací rozvojových projektů a tematickými dokumenty.
  • Rozvojové středy –jsou cyklus přednášek, diskuzí a workshopů na ČVUT. Jsou organizovány za účelem představit diverzitu rozvojové problematiky, rozvojových projektů a přístupů k nim.
  • Projektový maraton – je víkendová akce, ve které účastníci z řad studentů a veřejnosti s podporou týmu ICWD vytvářejí konkrétní rozvojový projekt pro konkrétní neziskovou organizaci aktivní v oblasti mezinárodních humanitárních nebo rozvojových projektů. Designování je doprovázeno tematickými přednáškami
  • Stavby v souvislostech – jsou přednášky pro studenty všech typů středních škol a žáky posledních dvou ročníků ZŠ, které zvyšují povědomí o mezinárodních humanitárních a rozvojových projektech a o důležitosti technických oborů při jejich realizaci. Stavby v souvislostech jsou jedinečný vzdělávací projekt zaměřený na zdůraznění potřeby technického přístupu, dovedností a mezioborové spolupráce pro úspěšnou kvalitní realizaci (nejenom) zahraniční rozvojové pomoci.
  • Metodika Stavby v souvislostech – www.stavbyvsouvislostech.cz

Kontakt: Mgr. Sylva Červenková
Tel.: 723803702
Email: sylva.cervenkova@cvut.cz
Web: http://icwd.cvut.cz, http://cvut.cz

Charita ČR

Snažíme se o formování takových postojů, kdy jsou lidé ochotni aktivně se podílet na řešení lokálních i globálních problémů. Prostřednictvím kampaní a dalších různorodých aktivit přibližujeme propojenost světa v rámci udržitelného rozvoje. Vyzýváme společnost k otevřenosti a kritickému myšlení. Pořádáme panelové diskuse a semináře s odborníky a hosty, výstavy, soutěže, živé knihovny a další akce, na nichž se snažíme obeznámit občanskou společnost s tímto složitým, avšak velmi aktuálním tématem.

Od roku 2018 se prostřednictvím programu Young Caritas snažíme přispívat k vytváření prostoru pro mladé lidi, kteří se chtějí zapojovat do veřejného života. Motivujeme je a podporujeme je k činnosti a společenské odpovědnosti.

Vedle osvětových aktivit a práce s dobrovolníky se zaměřujeme na práci s pedagogy pro které vytváříme specifické výukové lekce, workshopy, výukové materiály či organizujeme Živé knihovny.

Web:  https://www.youngcaritas.cz

Více informací: vzdelavani@charita.cz

Adresa: Vladislavova 12, 110 00 Praha 1

Člověk v tísni, o. p. s.

Vzděláváme pedagogy i veřejnost v globálních tématech. Pedagogům poskytujeme poradenství a metodickou podporu pro jejich výuku. Naší vizí je škola otevřená všem dětem, která vede žáky a studenty k porozumění souvislostem, globální odpovědnosti a respektu k druhým. Hodnoty, ze kterých při naší práci vycházíme, jsou úcta, odpovědnost, svoboda, partnerství a důvěra v potenciál každého člověka. Jsme přesvědčeni, že na každém záleží.

Skrze vzdělávací portál jsns.cz dodáváme do více než 2900 škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály pro výuku globálních témat a moderních dějin ČR.

Nabízíme:

  • jednorázové i dlouhodobé kurzy pro pedagogy, vedení škol, asistenty pedagoga a studenty pedagogických oborů
    • v našich kurzech se věnujeme podpoře společného vzdělávání, vzdělávání ke globální odpovědnosti, podpoře aktivního občanství, rozvoji komunikace ve škole a moderním výukovým metodám
    • kurzy probíhají prezenčně i online, například online kurz Klimatická změna
  • audiovizuální lekce (výukový balíček, který obsahuje film, výukové aktivity, informační texty a doprovodné materiály) skrze webový portál jsns.cz
  • vytváříme metodické materiály v oblastech globálního rozvojového vzdělávání, rozvoje aktivního občanství a práce s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
  • projekce pro školy během filmového festivalu Jeden svět
  • možnost zapojení se do projektu Světová škola
  • možnost zapojení do projektu Kdo jiný? podporujícího občanskou angažovanost
  • prosazujeme systémové změny

Web: www.clovekvtisni.cz/varianty, www.jsns.cz

Více informací:  varianty@clovekvtisni.czjsns@jsns.cz

Adresa: Šafaříkova 24, 120 00 Praha 2

Diakonie ČCE – Středisko humanitární a rozvojové spolupráce (DČCE – HRS)

Diakonie ČCE – Středisko humanitární a rozvojové spolupráce poskytuje humanitární pomoc při mimořádných událostech v České republice a organizuje rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc v zahraničí.

V oblasti globálního rozvojového vzdělávání působí DČCE – HRS v různých formách již od roku 2014. DČCE – HRS se zaměřuje na vzdělávání učitelů, pořádání projektových dní pro děti a osvětu široké veřejnosti. Věnuje se různým tématům, nejvíce pak mimořádným událostem, ochraně krajiny a migraci.

Web: www.diakoniespolu.cz

Více informací: spolu@diakonie.cz

Adresa: Belgická 22, 120 00 Praha 2

Fairtrade Česko a Slovensko

Nevládní nezisková organizace Fairtrade ČS se zabývá podporou myšlenky fair trade a zároveň je oficiálním zástupcem Fairtrade International pro Česko a Slovensko. Komunikujeme s certifikovanými výrobci, podílíme se na propagaci Fairtrade a podporujeme aktivní lidi v osvětě a vzdělávání o globálních souvislostech ve světě. Svou činností podporujeme znevýhodněné pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky, aby se mohli svým pěstováním kávy, kakaa nebo banánů důstojně uživit a pěstovali šetrněji k životnímu prostředí. Koordinujeme celorepublikové osvětové akce Férová snídaně a Výstava na stromech, vytváříme dokumentární filmy a výstavy. Věnujeme se i globálnímu vzdělávání, několik našich vzdělávacích lekcí najdete na www.fairtrade.cz/vzdelavani.

Web: www.fairtrade.cz

Více informací: Stanislav Komínek (stanislav.kominek@fairtrade.cz, 774 737 176)

Adresa: Botičská 1936/4, Praha 2

INEX – Sdružení dobrovolných aktivit

INEX-SDA se systematicky věnuje globálnímu vzdělávání již od roku 2002. Mezi naše hlavní aktivity zde patří platforma etické komunikace e-TICK, projekt Fotbal pro rozvoj a Cyklus globálního dobrovolnictví.

  1. E-tick – projekt zaměřený na vývoj online platformy na etickou komunikaci, jejíž obsah zohledňuje řadu témat související s GRV, a to zejména ve vztahu k mezinárodnímu dobrovolnictví.
  2. Fotbal pro rozvoj – Pořádáme fotbalové ligy, turnaje, kulturní akce a prostřednictvím fotbalu se snažíme sblížit mladé lidí z různých sociálních skupin a šířit tak myšlenky fair play a respektu nejen na hřišti, ale i v životě.
  3. Cyklus globálního dobrovolnictví – Před odjezdem na dobrovolnický projekt do zemí Afriky, Asie, Střední nebo Jižní Ameriky provedeme specifiky těchto projektů a nabídneme náhled pod povrch současného propojení světa.

Web: www.inexsda.cz
Více informací: vzdelavani@inexsda.cz
Adresa: Varšavská 30, 120 00 Praha 2

Multikulturní centrum Praha (MKC Praha)

MKC Praha je občanské sdružení, které se zabývá otázkami spojenými se soužitím lidí z různých kultur v České republice i v jiných částech světa. Svých cílů dosahuje prostřednictvím vzdělávacích, kulturních a informačních aktivit. Pro děti, studenty, učitele, úředníky, knihovníky, zaměstnance firem, ale i širokou veřejnost připravujeme dílny, kurzy, mezinárodní semináře, veřejné debaty, konference, diskuse, provozujeme internetové stránky o migraci či multikulturním knihovnictví. Pro zájemce o multikulturní témata je otevřena veřejná knihovna.

V oblasti globálního rozvojového vzdělávání realizuje MKC Praha dva projekty. Projekt Komplexní vzdělávání pedagogů v GRV – La Ngonpo II. je zaměřený na podporu partnerské spolupráce mezi českými a indickými školami a zároveň zvyšuje povědomí veřejnosti v oblasti rozvojových témat. Projekt Prevence xenofobních projevů a podpora občanské společnosti v Bosně a Hercegovině je zaměřený na předávání českých zkušeností v metodách inkluzivního vzdělávání.

Web: www.la-ngonpo.orgwww.mkc.cz
Více informací: projects@mkc.czrozvoj@mkc.cz
Adresa: Náplavní 1, 120 00 Praha 2
Další: čtvrtletní newsletter La Ngonponewsletter MKC vydávaný týdně obsahující monitoring tisku

Na mysli

Věnujeme se převážně osvětové práci v oblasti klimatických změn, potravinové bezpečnosti, udržitelného zemědělství a cílů udržitelného rozvoje OSN. Organizujeme promítání dokumentárních filmů, odborné debaty a tematické workshopy. Na míru připravujeme interaktivní školení a programy pro základní, střední i vysoké školy, zaměstnance*kyně či veřejnost, kde si účastníci*e zábavnou formou přisvojují environmentální témata.

Na naší platformě Edukace najdete materiály, jejichž společným cílem je poskytnout hravou a nenásilnou formou informace o klimatické změně dětem, mládeži i široké veřejnosti, a to jak při školních, tak i mimoškolních aktivitách.

Dále organizujeme festival dokumentárních filmů o životním prostředí, potravinách a klimatu Země na talíři má za cíl zvyšovat povědomí široké veřejnosti o odpovědném zemědělství a dopadech produkce potravin na společnost a planetu Zemi. Pozitivní formou hledáme s našimi diváky v dokumentárních filmech, přednáškách a workshopech odpovědi na otázku, jak chránit naši planetu v době klimatické krize. Festival nabízíme i jako výukovou aktivitu pro základní, střední i vysoké školy.

Web: www.namysli.com

Více informací: info@namysli.com

Adresa: Na mysli, z.ú. Malotice 106, 281 63

NaZemi

NaZemi se věnuje metodice globálního vzdělávání a usiluje o její zapojení do systému českého vzdělávání. Rozvíjí a prosazuje vzdělávání, které propojuje učení o sobě, o druhých a o světě, podporuje kritické myšlení a myšlení v souvislostech, otevřenost a oceňování rozmanitosti. Je členskou organizací SKAV – Stálá konference asociací ve vzdělávání.

Podporuje pedagogy formálního i neformálního vzdělávání prostřednictvím akreditovaných metodicko-tematických seminářů a dlouhodobých kurzů, vytvářením didaktických materiálů pro výuku či službami knihovny. Realizuje vzdělávací programy pro žáky a studenty. Nabízí také výstavy přímo do škol.

Tematicky se v rámci globálního vzdělávání zaměřuje především na sociální a environmentální souvislosti mezinárodního obchodu (lidská práva a pracovní podmínky, zodpovědná spotřeba a odpovědnost firem, fair trade a další).

Web: www.nazemi.cz/vzdelavani
Více informací: vzdelavani@nazemi.cz
Adresa: Kounicova 42, Brno, 602 00
Další: měsíční elektronický zpravodaj

SADBA – Salesiánská asociace Dona Boska, z. s.

Organizace vznikla v roce 2005 s cílem pomáhat znevýhodněným dětem a mládeži ve světě. Hlavní náplní je školení dobrovolníků, osvěta a misijní činnost, organizování evropských aktivit pro mládež.

Díky dobrovolníkům vznikl i osvětový vzdělávací program Dnes jím jako, zaměřený každoročně na jinou zemi. Smyslem je přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v jiných zemích, co dělají, jak tráví volný čas, jaké mají starosti a radosti. Chceme v žácích a studentech probudit zájem o druhé a zprostředkovat nadhled nad svým životem. Při přípravě vycházíme z materiálů převážně od našich dobrovolníků a prokládáme je zajímavostmi a informacemi z dané země.

Web: www.dnesjimjako.cz
Více informací: dnesjimjako@sadba.org
Adresa: Kobyliské náměstí 1000/1, Praha 182 00
Další: www.sadba.orgwww.adopcenablizko.cz

Kontakty


FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci

web www.fors.cz
kontakt info@fors.cz
sídlo Vladislavova 1460/12, Praha


©  Globální vzdělávání | webdesign rostanetek.cz | admin
Tento web vznikl za podpory Evropské unie a North-South Centre Rady Evropy.