Týden globálního rozvojového vzdělávání


O co jde?

15.–19. listopadu 2021 proběhne již osmý ročník mezinárodního Týdne globálního rozvojového vzdělávání (dále jen Týden GRV).

Školy napříč Evropou se ve výuce budou věnovat tématu globální změny klimatu, na kterou je letošní ročník zaměřen. V mnoha evropských městech proběhnou diskuze, přednášky a další setkání na toto téma.

termín 15. – 19. listopadu 2021

Festival globálního rozvojového vzdělávání


Letošní ročník festivalu GRV pořádaný organizacemi sdruženými ve FoRS se uskuteční 24. listopadu a zaměří se na klimatickou agendu. Těšit se můžete na řadu zajímavých workshopů a panelovou diskuzi na téma Příběhy klimatické změny. Celá akce bude probíhat od 14:00 – 19:00 v Kampusu Hybernská v Praze. Pozvánku najdete zde

Festival GRV 2021:

 • Datum:
  24. listopadu 2021, 14:00 – 19:00
 • Místo:
  Kampus Hybernská v Praze (Hybernská 4, Praha 1, ve třetím podlaží)
 • Registrace:
  odkaz pro registraci ZDE

Program

14:00 – 15:00 registrace a výstavy
 • Krajinoskop organizace Člověk v tísni,
 • Adopce nablízko pohledem organizace Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA)
15:00 – 16:30 workshopy
 • Workshop 1 Jak pracovat s environmentálním žalem a ekologickou úzkostí.
 • Workshop 2 Jak na udržitelné cestování.
 • Workshop 3 Řekni to příběhem aneb jak s globálními tématy zaujmout žáky a další posluchače.
 • Workshop 4 Čtyři globální témata napříč učebnicí „Světové dějiny“. (POZOR, tento jediný workshop se koná online.)
17:00 – 19:00 panelová diskuze „Příběhy klimatické změny“
 • Petr Daniš – ředitel vzdělávací organizace TEREZA
 • Jan Svitálek – konzultant na přírodní zdroje a tropické zemědělství, Člověk v tísni
 • Barbora Kvasničková – mladá delegátka OSN

Proč právě klimatická změna?


Události posledních měsíců nám dovolily nahlédnout na náš způsob života, naše hodnoty a vedení politik z nového úhlu pohledu. Změny však neovlivnily jen lidi, ale i životní prostředí, které díky dočasnému zpomalení světové ekonomiky dostalo šanci se nadechnout.

Díky snížení dopravy klesly emise skleníkových plynů v ovzduší, voda v řekách se začala opět pročišťovat a dokonce jsme mohli pozorovat i návrat druhů zvířat do míst, kde jsme v jejich výskyt již dávno nedoufali. Kvůli dočasné izolaci obyvatel také klesla produkce odpadů.

Může stát, že tváří v tvář klimatické a environmentální krizi člověk snadno podléhá pocitu, že jako jednotlivec příliš mnoho nezmůže a při konfrontaci s politikami jednotlivých států či silou nadnárodních korporací pak lehko propadá frustraci a skepsi.

Právě nynější situace nám však může ukázat cestu, jak z této situace ven. V uplynulých měsících jsme byli svědky toho, jak po celém světě spontánně vznikají iniciativy využívající energii lidí, kteří se tváří v tvář okolnostem rozhodli situaci aktivně a společnými silami čelit. A právě to může být klíč otevírající dveře i k systémové změně nutné k řešení problémů spojených se změnou klimatu. 

Historie týdne GRV


Mezinárodní Týden globálního vzdělávání už od roku 1999 pořádá North-South Centre pod záštitou Rady Evropy. Jeho cílem je posílit povědomí o samotném globálním rozvojovém vzdělávání a  spojit všechny, kteří se snaží ve vzdělání prosazovat témat věnující se rovnosti, spravedlnosti a udržitelnosti.

Na formálních i neformálních událostech se potkávají učitelé, lektoři, neziskové a vzdělávací instituce a společně diskutují o možnostech efektivního a účinného vzdělávání. Každý ročník Týdne GRV se věnuje konkrétnímu tématu, jehož význam se však dotýká nás všech.  

Kontakty


FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci

web www.fors.cz
kontakt info@fors.cz
sídlo Vladislavova 1460/12, Praha


©  Globální rozvojové vzdělávání | webdesign rostanetek.cz | admin
Tento web vznikl za podpory Evropské unie a North-South Centre Rady Evropy.